jumper-cables-926308_640

5 najpopularniejszych usterek w aucie

Usterki zdarzają się w każdym samochodzie, zarówno tym nowym, jak i nieco starszym. Najczęściej winne są te same układy, które po prostu szybko się zużywają lub lubią się w nich pokazywać awarie. Oczywiście profilaktyka w dbaniu o samochód jest bardzo ważna i potrafi zapobiec wielu problemom z autem, jednak nie daje też 100% gwarancji, że nic się w nim nie zepsuje. Oto 5 najczęstszych awarii, które mogą ci się przytrafić, warto wiedzieć, co  bywa ich przyczyną.

1.Układ hamulcowy

Po pierwsze płyn hamulcowy powinien być regularnie sprawdzany w samochodzie. Jego zbyt duże zużycie może  świadczyć o wyciekach i jest bardzo groźne. Przyczyną awarii hamulców może być korozja przewodów hamulcowych albo po prostu ich usterka. Oczywiście każdy problem z hamulcami jest poważny i mało kiedy zaleca się kontynuowanie podróży. Na układ hamulcowy działa również źle długie hamowanie, w którego wyniku zagotowuje się płyn hamulcowy. Warto więc wspomagać hamowanie silnikiem podczas długiej jazdy w dół. Oczywiście przyczyną awarii mogą być również klocki hamulcowe. To dlatego ich stan należy również sprawdzać regularnie.

2.Elektryka auta

Elektryka auta często podlega awariom. Niestety samochód może mieć wady fabryczne, które będą do tego prowadzić. Innymi powodami awarii są spięcie w instalacji, przepalenie bezpiecznika, a nawet rozładowanie akumulatora. To właśnie o akumulator należy szczególnie dbać, ponieważ jego awarie prowadzą do poważniejszych uszkodzeń.

3. Turbo

Turbinę w samochodzie należy sprawdzać często, a najlepiej co jakiś czas po prostu ją regenerować. Jakie są objawy awarii turbosprężarki? To przede wszystkim spadek mocy samochodu, mniejsza możliwość wykonywania manewrów, stukanie w okolicy turbiny, a także większa ilość dymu z rury wydechowej.

4. Sprzęgło

Kiedy dochodzi do awarii sprzęgła? Zwłaszcza podczas jego intensywnego użytkowania, zwłaszcza jazdy w mieście, która prowadzi do częstej zmiany biegów i konieczności wciskania sprzęgła. Kiedy nagle je stracimy na trasie, nie należy ryzykować, tylko zadzwonić po pomoc. Nie jest zalecane kontynuowanie podróży bez niego, chociaż jazda na drugim biegu może czasami pomóc nam dojechać do najbliższego warsztatu samochodowego.

5. Silnik

Awarie silnika są dość częste. Mogą być spowodowane przez zatarcie czy zerwanie paska rozrządu. Można ich jednak uniknąć regularnie wymieniając olej silnikowy. Wszystkie płyny samochodowe powinny być systematycznie uzupełniane, bo jak widać ich zaniedbanie może kosztować poważnymi usterkami. W przypadku silnika awarie bywają bardzo poważne. Nie bagatelizuj ich. Jeśli pobiera za dużo płynu albo wykazuje inne niepokojące objawy, po prostu wybierz się do mechanika.