technology-2500010_640

Alkohol a jazda samochodem – kilka informacji

Oczywiście jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Nie powinno się pod żadnym pozorem prowadzić samochodu, jeśli wcześniej spożywałeś alkohol. Stwarza to zagrożenie nie tylko dla Ciebie i Twoich pasażerów, ale i osób wokół, innych kierowców i podróżujących, a także pieszych. Niestety nadal niemal 10% wypadków na drodze spowodowanych jest przez pijanych kierowców. Jaka więc ilość alkoholu stanowi wykroczenie i nie można po niej wsiąść w auto? Mamy kilka informacji na ten temat.

Dopuszczalna ilość alkoholu

Wykroczenie popełniamy, gdy wsiadamy do samochodu mając w organizmie 0,2 promila alkoholu. Tylko poniżej tej wartości jazda jest dozwolona i nie stanowi wykroczenia, a także nie utrudnia prowadzeni samochodu. Jednak oczywiście do tego nie zachęcamy. Najlepiej po wypiciu alkoholu w ogóle nie wsiadać do auta z szacunku dla swojego zdrowia, jak i zdrowia i życia innych osób. Po przekroczeniu 0,5 promila prowadzenie samochodu jest natomiast przestępstwem. Zdecydowanie tez taka dawka zaburza czynności motoryczne, więc jazda jest utrudniona.

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu

Kierowca, u którego alkomat wykaże spożycie alkoholu, karany jest 10 punktami karnymi, grzywną do 5 tys. zł oraz utratą prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli spowodował wówczas wypadek grozi mu również więzienie, nawet do 12 lat, jeśli był to wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Po przekroczeniu 0,5 promila kary są najbardziej dotkliwe. Najlepiej więc po jego spożyciu nie wsiadać za kółko. Warto poprosić kogoś o podwózkę albo po prostu wezwać taksówkę. Zawsze też pozostaje nam komunikacja miejska. Trzeba odpowiednio wcześniej rozważyć różne opcje.

Zakup alkomatu to dobry pomysł

Najlepszym wyjściem, aby wiedzieć czy możemy wsiąść do samochodu jest zakup alkomatu. Na rynku jest wiele dostępnych modeli, które pozwolą na kontrolowanie stanu alkoholu w organizmie. Taki alkomat warto mieć w samochodzie, by móc zawsze się przebadać przed jego uruchomieniem. Poza tym może się on również przydać w przypadku kontroli. Dzięki niemu możemy udowodnić swoje racje również wtedy, kiedy alkomat policyjny może zawodzić.