electric-car-1458836_640

Auta elektryczne – zalety i wady

Istnieje alternatywa zarówno dla aut napędzanych benzyną, jak i olejem napędowym, potocznie zwanym ropą. Jest nim samochód elektryczny, który jeździ na prąd. To ekologiczne rozwiązanie, które wprowadza coraz więcej producentów. Elektryczne są autobusy komunikacji miejskiej, jak i samochody osobowe. Jednak czy rzeczywiście są one dobre i niebawem będzie ich coraz więcej na ulicach?

Zalety samochodów elektrycznych

Do ich zalet można zaliczyć już wspomnianą ekologię. Auto nie emituje spalin, więc nie zanieczyszcza środowiska. Co roku coraz więcej szkodliwych substancji dostaje się do powietrza, nad miastami wisi smog, spada jakość powietrza. Dzięki elektrycznym samochodom można ograniczyć zanieczyszczenia. Każde takie auto może więc zmniejszyć problem. Poza tym samochód elektryczny jest bezpieczniejszy kiedy zdarzy się wypadek. Dlaczego? Możemy być pewni, że nie dojdzie w nim do wybuchu paliwa. Samochód elektryczny to także komfort użytkowania – jest łatwy w sterowaniu i cicho pracuje. Możemy zapomnieć również o problemie podwyżek cen paliwa. Pod względem kosztów użytkowania uto elektryczne również wykazuje przewagę nad swoimi poprzednikami.

Wady, czyli co jednak nie zadowoli kierowcy

Samochody elektryczne, mimo, że tańsze w użytkowaniu, same w sobie są zdecydowanie droższe. Zakup takiego samochodu jest niemały, więc nie każdy może i chce sobie na niego pozwolić. Dokupić również trzeba urządzenia do ładowania auta czy specjalne kable zasilające. Auta elektryczne potrafią także być tanie w eksploatacji tylko na małych odległościach. W pełni naładowany akumulator nie pozwoli przejechać więcej niż do 200 km i to przy rezygnacji z klimatyzacji czy radio. Chociaż samochód elektryczny rzadziej się psuje niż tradycyjne auto, to jednak kiedy już do tego dojdzie, w Polsce jest jeszcze tak mało serwisów, że trzeba się przygotować na podróż do jednego z nich a jeśli stan auta na to nie pozwoli, to po prostu zamówienie lawety, co także nie jest tanią opcją. Cicha praca, którą wymieniliśmy w zaletach również może być problemem. Auto jest słabo słyszalne przez pieszych czy rowerzystów, co może stwarzać dla nich zagrożenie.

Czy więc auto elektryczne jest dobrym wyborem? Zdecydujcie sami! Każdy typ samochodu ma swoje wady i zalety, a wszystko zależy od indywidualnych preferencji.