autokatowice

5 objawów awarii katalizatora samochodowego

Katalizator to jedna z najważniejszych części w samochodzie, do której zadań należy oczyszczanie spalin. Jej miejsce znajduje się tuż za kolektorem układu wydechowego, dlatego można powiedzieć, że jest narażona na trudne warunki pracy. W związku z tym ma to swoje przełożenie na jej możliwe uszkodzenia. Jak rozpoznać usterki katalizatora samochodowego? Co zrobić w takiej sytuacji?

Katalizator samochodowy – co to jest?

Najprościej wyjaśniając, jest to część układu wydechowego, która ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń powstających na skutek spalania paliwa. W Unii Europejskiej element ten pojawił się po raz pierwszy w 1986 roku, jednak obowiązek jego posiadania wdrożono dopiero w 1993 roku (brak traktowany jest jako wykroczenie, dlatego grozi mandatem). Działanie katalizatora – zwanego fachowo konwerterem katalitycznym – ma również wpływ na ograniczenie szkodliwości działania spalin na zdrowie człowieka.

Dlaczego się psuje?

Tak jak wspomniano wcześniej, katalizator ze względu na swoje położenie narażony jest na liczne uszkodzenia. Wpływ na to ma drżenie podczas jego pracy, a także wibracje, które powoduje jazda samochodem po nierównej powierzchni. Dodatkowo jego funkcjonowanie wiąże się z bardzo wysoką temperaturą, a także możliwością pojawienia się usterek mechanicznych czy rdzewienia. Nie jest to część niezniszczalna, dlatego jej żywotność nie jest wieczna. Nie istnieje jednak reguła, przewidująca wytrzymałość tego elementu.

5 oznak wskazujących na zepsuty katalizator

Do najczęstszych objawów wskazujących na zepsucie się katalizatora samochodowego należy:

  1. Spadek mocy silnika pojazdu (wolniejsze/gorsze przyspieszanie auta).
  2. Znaczny wzrost zużycia paliwa.
  3. Głośny dźwięk w czasie jazdy (określany jako klekotanie lub grzechotanie zwłaszcza podczas przyspieszania).
  4. Zapalenie się kontrolki check engine.
  5. Wyczuwalny zapach spalin po uruchomieniu samochodu.

Podejrzewasz usterkę swojego katalizatora? Niestety, jedynym wyjściem jest jego wymiana – najlepiej u mechanika samochodowego, który zrobi to w prawidłowy i bezpieczny sposób. Cena tej usługi waha się między 100-300 zł.