wartość rezydualna samochodu

Czym jest wartość rezydualna samochodu?

Słyszałeś o pojęciu wartość rezydualna samochodu? Dzięki niej samochód jest atrakcyjnym przedmiotem zakupu. Wiele osób zwraca uwagę właśnie na wartość rezydualną podczas wyboru nowego auta. Czym więc ona jest i co na nią wpływa? Odpowiadamy w kilku akapitach.

Wartość rezydualna – co to takiego?

Wartość rezydualna to przewidywana wartość samochodu, jaką osiągnie po eksploatacji przez właściciela. Mówiąc prościej jest to suma pieniędzy, jaką zyskamy po sprzedaży auta. To dlatego wielu właścicieli przywiązuje do niej dużą wagę. Chcą wiedzieć czy na kupnie danego samochodu nie stracą po kilku latach jego użytkowania i czy za sumę ze sprzedaży będą mogli kupić nowe auto, ewentualnie tylko trochę do niego dokładając. Jak więc taka wartość rezydualna jest liczona i co ważne, czy można ją oszacować jeszcze przed zakupem konkretnego samochodu?

Co ma wpływ na wartość rezydualną?

Na wartość rezydualną ma wpływ przede wszystkim marka samochodu. Niektóre z nich np.: Audi, Volkswagen czy Toyota są uważane za prestiżowe i warte wydatku. Tymi samochodami najczęściej jeździmy, a na rynku znajduje się wiele części zamiennych. Oczywiście ważne jest również wyposażenie samochodu, zarówno wykorzystane w nim technologie, jak i przydatne gadżety. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to czy samochód posiada choćby tempomat czy czujnik deszczu. Ważny jest też rodzaj nadwozia. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się SUV-y, samochody pięciodrzwiowe, a także nadal kombi. Im więcej miejsca w samochodzie tym lepiej, bo coraz częściej jeździmy nim w podróże, na wycieczki, w odwiedziny do znajomych. Oczywiście nie można nie wspomnieć tutaj o historii samochodu, która głównie rzutuje na jego wartość. Najdroższe są samochody bezwypadkowe, niemalowane. Im lepszy stan auta, tym większa jego wartość, to chyba jasne dla wszystkich.

Jakie auto więc kupić?

Kupując samochód powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko fakt czy nam się podoba czy nie. Trzeba sprawdzić jego historię, zainwestować w popularne gadżety i funkcje. Nie tylko będą one przydatne dla nas, ale też skuszą przyszłego właściciela samochodu do jego odkupienia od nas. Technologia idzie na przód i już za kilka lat samochód, który nie ma zbyt wiele do zaoferowania, nie będzie chodliwym towarem. Jeśli więc chcesz w przyszłości zyskać, oszacuj wartość rezydualną samochodu przed zakupem i wybierz auto, które dobrze rokuje na sprzedaż za kilka lat.