garage-1837335_640

Dlaczego auto dymi?

Na pewno nie raz widziałeś jak samochód na pasie obok czy nawet jadący przed Tobą strasznie zadymiał powietrze. Narzekamy na takich kierowców, którzy jeżdżą uszkodzonym albo starym na tyle autem, że emitują do atmosfery dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje naprawdę w dużym stopniu. Jednak co jest tego przyczyną i co zrobić, kiedy i z rury wydechowej Twojego samochodu będzie się wydostawać niepokojący dym?

Auto dymi, więc…

Każde auto, które dymi jest w mniejszym lub większym stopniu uszkodzone. Dawniej samochody emitowały spaliny w dużej ilości, jednak po czasie to odkryto i nowoczesne technologie pozwoliły wyeliminować ilość wydzielanych zanieczyszczeń. Teraz jest to nie do pomyślenia, aby samochód dymił, zwłaszcza, że na rynek wchodzi coraz więcej samochodów hybrydowych, jeżdżących na energię elektryczną, które w ogóle nie spalają paliwa, aby się poruszać i prawidłowo spełniać wszystkie funkcje. Obecnie jeśli auto dymi, jest więc objaw poważnej awarii. I zamiast patrzeć, jak unosi się z niego dym, trzeba jak najszybciej udać się do mechanika, bo jazda uszkodzonym samochodem jest niebezpieczna dla nas, jak i dla innych osób wokół.

Przyczyny dymienia z rury wydechowej 

Dym z rury wydechowej może mieć kilka przyczyn. Do wstępnej diagnozy ważny jest kolor dymu. Białe kłęby dymu nie są niebezpieczne, ponieważ może to być po prostu objaw pary wodnej, która może pochodzić z wody zgromadzonej w rurze wydechowej. Jeśli jednak biały dym pojawia się cały czas, a nie tylko przy rozruchu, to należy już zacząć się martwić. Oznacza to, że uszkodzeniu uległa uszczelka pod głowicą lub sama głowica. Niebieski dym oznacza, że do komór spalania dostaje się olej, uszkodzone mogą więc być pierścienie tłokowe lub gładzie cylindrów. Czarny dym wskazuje na awarię układu wtrysków albo problemy z układem sterowania jednostką napędową. Szary natomiast może być objawem awarii silnika. Przyczyn jej może być bardzo dużo. W dieslach obecność dymu może być spowodowana usterką turbiny. Pamiętajmy, że cykliczne sprawdzanie stanu technicznego auta jest bardzo ważne i pozwala takim awariom po prostu przeciwdziałać.