mountain-road-123883_640

Dlaczego szyby w aucie parują?

Parowanie szyb w aucie to częste zjawisko, które prześladuje kierowców już od jesieni, aż po wiosnę. Wystarczy chłodniejsze powietrze na zewnątrz, by na szybach zaczęła pojawiać się para. Nie tylko jet to uciążliwe, ale i niebezpieczne, ponieważ nie zawsze mamy czas na to, by para całkiem zeszła. Co więcej pojawia się ona nawet podczas jazdy. Jak można temu zapobiec i dlaczego szyby pracują w samochodzie?

Przyczyną parowania szyb jest….

Wilgoć. Tak, to wydaje się bardzo proste. Przecież, by powstała para wodna jest potrzebna właśnie woda, która znajduje się w powietrzu. A skąd ona się bierze? Odparowuje z dywaników samochodowych, na których zostaje woda z butów, śnieg, błoto. Poza tym kilka osób w samochodzie również ma wpływ na większą wilgoć, ponieważ wydychamy ją wraz z powietrzem. I na koniec przyczyną wilgoci jest różnica między temperaturą powietrza wewnątrz auta i na zewnątrz. Kiepsko ogrzewany samochód, niegarażowany, a więc narażony stale na zmienne warunki pogodowe, szybko przepełni wilgoć odpowiedzialna za parę wodną osiadającą na szybach.

Sposoby na parujące szyby

Najprostszym sposobem na parujące szyby w samochodzie jest pozbycie się z wnętrza wilgoci, a więc zakupienie specjalnego pochłaniacza. Domowym sposobem na wilgoć jest natomiast umieszczenie pod siedzeniem soli i w materiale przepuszczającym powietrze np.: skarpecie. Zaleca się również garażowanie samochodu oraz mycie szyb specjalnym płynem, ograniczającym ich parowanie. Co jakiś czas powinno się również uruchomić w samochodzie klimatyzację. Pomaga ona osuszyć wnętrze, ponieważ z nawiewu wydostaje się suche, zimna powietrze. Często stosowanym sposobem jest również opuszczanie szyb, kiedy zaczną one parować. Prowadzi to bowiem do wyrównania temperatur. Aby pary wodnej było mniej w samochodzie, trzeba również regularnie osuszać dywaniki. Zimą sprawdzą się w samochodzie lepiej te gumowe, które nie wchłaniają wody i łatwiej je wyczyścić.

Oczywiście jak w każdym przypadku, lepiej zabezpieczyć się wcześniej i pozbyć wilgoci z auta, niż ryzykować jazdę z zaparowanymi szybami. Stwarza to dla kierowcy i pasażerów, a także osób wokół realne zagrożenie na drodze.