automobile-2087791_640

Jakie dywaniki samochodowe są najlepsze?

Dywaniki samochodowe, czy też potocznie nazywane wycieraczki, które znajdują się pod nogami kierowcy i pasażerów może dla niektórych są detalem, który mało znaczy, ale tak naprawdę ich wybór jest dość istotny. Nieodpowiedni dobór dywaników może później być irytujący, nie mówiąc już o ich aspekcie praktycznym, Jakie więc dywaniki będą najlepsze i właśnie w nie warto zainwestować?

Dywanik dywanikowi nie równy

Kiedy wyjeżdżamy nowym samochodem z salonu, rzadko kiedy zdarza się, że w zestawie znajdują się dywaniki. Tylko dobra wola dealera może zadecydować o ich umieszczeniu w aucie. W tych używanych pojazdach są one zaś już nieco zniszczone i często decydujemy się na kupno nowych. I wtedy należy się zastanowić jakie dywaniki samochodowe wybrać. Najlepsze będą te oryginalne, dokładnie dobrane do modelu auta. Owszem, na rynku znajduje się wiele podróbek, ale ich kupno bywa w ogóle nie opłacalne. Dlaczego? Dywaniki tanie, niby pasujące do konkretnego samochodu, jednak wykonane w kiepskiej jakości tylko irytują. Często się zdarza, że są źle skrojone, a kiedy już chodzi o dywanik kierowcy, to niestety może to nawet przeszkadzać w jeździe i stwarzać niebezpieczeństwo. Twarda, mało elastyczna guma nie chce się też układać, co sprawia, że zahaczamy o nią butem i nie możemy swobodnie kierować pojazdem. Zamiast zamienników warto więc postawić na oryginalny produkt.

Welurowy czy gumowy?

Gumowe dywaniki wydają się od razu praktyczniejsze, bo nie wsiąka w nie woda, błoto czy śnieg kiedy pogoda na dworze nie dopisuje. Jednak też bardzo wolno wysychają, bo wszelkie zanieczyszczenia zbierają się w konkretnych miejscach dywanika, wyznaczonych do tego kanałach. Na pewno jednak o wiele łatwiej jest je wyczyścić. Wystarczy przy okazji mycia samochodu na myjni po prostu je wyjąć z samochodu i zmyć wodą z detergentem, a potem poczekać aż wyschną. Welurowe dywaniki, choć uważane za mało funkcjonalne, mają także swoich zwolenników. Zdecydowanie szybciej wysychają, a także lepiej wyglądają w samochodzie niż gumowe odpowiedniki. Można wybierać je spośród wielu kolorów, więc łatwo dopasować dywanik do tapicerki samochodu czy też jego kolorowych wstawek. Jeśli jednak chodzi o ich czyszczenie, najlepiej sprawdza się to chemiczne, chociaż zwykłe odkurzanie lub wyszczotkowanie dywanika z weluru też jest skuteczne, tyle, że znacznie bardziej pracochłonne niż w przypadku dywaników gumowych.

A więc jaki będzie najlepszy?

To, jaki tak naprawdę dywanik wybierzemy, zależy tylko od indywidualnych preferencji. Na pewno trzeba dopilnować, by był idealnie skrojony pod nasz model samochodu, bo inaczej będzie niepraktyczny, obojętne czy wybierzemy ten z gumy czy z weluru.