airbag-579732_640

Jak działają poduszki powietrzne?

Poduszki powietrzne potrafią wiele razy uratować życie kierowcom samochodów, jak i podróżującym z nimi pasażerom. Znajdują się one w samochodach w kilku miejscach, jednak najczęściej kojarzymy je z wyrzutem z kierownicy auta oraz z deski rozdzielczej. Tak naprawdę kryją się po bokach i w wielu innych miejscach, aby chroniły dobrze zarówno głowę, tułów, jak i nogi wszystkich osób przebywających w samochodzie podczas kolizji. Jak jednak działają i zapewniają nam bezpieczeństwo w praktyce?

Poduszka powietrzna – jak działa?

Wyrzut poduszki powietrznej następuje podczas uderzenia. Nie ważne czy doszło do kolizji z innym pojazdem, drzewem czy bandą na poboczu czy z lasu wybiegła wprost na nas sarna – komputer pokładowy rozpoznaje sytuację zagrożenia życia i nadmuchuje poduszkę. Nie jest to jednak taki standardowy proces. Poduszka powietrzna w samochodzie nie zostaje nadmuchana sprzężonym powietrzem, ale powietrzem powstałym w wyniku eksplozji. Ładunki pirotechniczne są po prostu odpalane w niebezpiecznej sytuacji, a ich wybuch doprowadza do napełniania poduszki, Zaraz po tym powietrze zaczyna z niej jednak uchodzić, aby nie doprowadzić do uszkodzenia ciała kierowcy bądź jednego z pasażerów. Nadmuchana i twarda poduszka powietrzna mogłaby bowiem doprowadzić do dodatkowych urazów ciała, oprócz tych spowodowanych wypadkiem. Dodatkowo szybkość wyrzutu i napełniania poduszki bezpieczeństwa również zależy od powagi sytuacji. Komputer i w tym przypadku dokonuje szybkiej analizy i podejmuje odpowiednią decyzję.

Poduszka powietrzna w używanym samochodzie

O ile wiemy, że w nowym aucie znajdują się wszystkie poduszki powietrzne, zapewniające nam bezpieczeństwo, o tyle w używanym nie ma co do tego już takiej pewności. Jak rozpoznać czy są one w aucie i możemy spokojnie nim podróżować? Jest na to kilka sposobów m.in.: na brak poduszki wskazuje nieco inny kolor deski rozdzielczej albo jej lekkie zdeformowanie – oznacza to, że wyrzut poduszki już nastąpił i auto zostało w ten sposób naprawione, by nie widać było śladów kolizji. Poza tym, jeśli auto jest po wypadku, możemy mieć pewność, że poduszki w którymś miejscu zostały wyrzucone dla bezpieczeństwa podróżujących. Pytanie tylko, czy poduszka jest teraz nadal sprawna i nie została jakoś uszkodzona podczas wyrzutu oraz odpowiednio złożona po wypadku. Tutaj niezbędna jest pomoc mechanika, który to określi.