bmw-1216469_640

Jak pielęgnować samochód?

Posiadanie samochodu ma swoje plusy, ale wiąże się również z obowiązkami. Trzeba o niego dbać na bieżąco, aby świetnie się prezentował, był komfortowy w jeździe, jak i sprawny. O czym należy pamiętać i jakich błędów w pielęgnacji samochodu nie popełniać?

Czyszczenie tapicerki

O tapicerkę samochodu należy dbać systematycznie. Nie dojdzie wtedy do jej zbytniego zabrudzenia i powstania nieprzyjemnych zapachów. Najlepsze jest dla niej odkurzanie i koniecznie częste wietrzenie auta. Można również do jej odświeżenia szczotki z miękkim włosiem. W przypadku skóry najlepiej sprawdzi się natomiast szmatka z mikrofibry i specjalne preparaty.

Lakier samochodowy

To może wydawać się banalne, ale najlepszym zabiegiem dla lakieru samochodu jest jego mycie, dzięki czemu na karoserii nie osadzają się zabrudzenia czy kurz. Do jego mycia powinny być stosowane specjalne szampony, które skutecznie oczyszczają lakier z brudu, a także chronią przed jego ponownym osadzaniem. Dodatkowym zabezpieczeniem dla lakieru jest także wosk. Woskowanie można wykonać samemu albo w myjni. Trzeba jednak pamiętać, że karoseria musi być idealnie czysta.

Klimatyzacja

Jej czyszczenie jest kluczowe, aby sprawnie działała, jak i nie powodowała wdmuchiwania do wnętrza samochodu nieprzyjemnych zapachów. Pochodzą one z wentylacji, która nie czyszczona często staje się siedliskiem bakterii, pleśni czy grzybów. To również sytuacja niebezpieczna dla zdrowia. Jak natomiast poprawnie używać klimatyzacji? Zanim ją włączysz, przewietrz samochód. Nie włączać klimy, kiedy jest nagrzany, bo auto będzie musiało dłużej się schładzać, a Ty dodatkowo możesz szybko się przeziębić od skoków temperatury.

Turbina

To dzięki niej samochód nawet przy małym silniku wykazuje dużą moc. Co to oznacza? To, że szybciej przyspiesza, jest sprawniejszy, zrywniejszy i zapewnia większy komfort jazdy. Jak dbać o turbosprężarkę, by sprawnie działała? Na pewno nie jest dla niej dobre szybkie nabieranie mocy. Zapomnij więc o wciskaniu pedału gazu w podłogę. Auto powinno stopniowo nabierać mocy, a wtedy na pewno turbina nie będzie się przegrzewać. Koniecznie też wykonuj jej przegląd raz do roku.