autokatowice

Przebieg – istotny element w trakcie kupowania auta

Jedną z najczęstszych kwestii, na którą zawracają uwagę kierowcy podczas zakupu samochodu jest jego przebieg. Ilość przebytych kilometrów ma znaczenie, ponieważ wskazuje stan eksploatacji pojazdu. Niestety również na tym polu dochodzi do zaniedbań. Właściciele aut, pomimo, że jest to praktyka nielegalna, cofają liczniki, aby pojazd był atrakcyjniejszy w oczach potencjalnego kupca. Jaki przebieg jest najlepszy? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Ilość kilometrów na liczniku – dlaczego jest ważna?

Nie jest tajemnicą fakt, że im mniejszy przebieg, tym większa wartość pojazdu. Samochody ze sporą liczbą przejechanych kilometrów są po prostu mniej warte – ich cena potrafi być obniżona o nawet 25%. Dodatkowo stan licznika stanowi podstawę do oceny stanu technicznego samochodu. W autach z dużym przebiegiem zauważalne jest zużycie elementów wewnętrznych (np. wytartej tapicerki), czy elementów mechanicznych, tj.: skrzynia biegów, układ napędowy. Nie jest to jednak reguła, ponieważ zdarza się, że nawet mocno wyeksploatowane samochody wyglądają na bardzo zadbane.

Jak sprawdzić prawdziwy stan drogomierza?

Pierwszym krokiem do sprawdzenia pojazdu jest ocena jego stanu technicznego. Uwagę warto zwrócić na zużycia mechaniczne, czyli na przetarcia na kierownicy i tapicerce, stan przycisków panelu centralnego czy stan skrzyni biegów. Nie jest to jednak pewnik do wydania osądu. Sprawdzonym sposobem jest zweryfikowanie samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Potrzebne są do tego dane, tj.:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji.

Wszystkie informacje można znaleźć na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl

Co ciekawe stan drogomierza auta można również sprawdzić w bazie producenta. W tym celu należy udać się do jednego z salonu sprzedaży danej marki, a następnie poprosić o taką usługę jego pracownika. Najczęściej jest to bezpłatne. Konieczna jest do tego znajomość numeru VIN, czyli unikalnego numeru nadwozia dla każdego pojazdu. Nie ma dwóch takich samych samochodów ze wspomnianym numerem.