car-791346_640

Klimatyzacja w samochodzie

Pojawiły się pierwsze ciepłe dni i już marzysz o tym, by włączyć w samochodzie klimatyzację? Myślisz, że działa poprawnie, ale już na wstępie pojawiają się problemy? A kiedy ostatnio Twoja klima przechodziła przegląd i czyszczenie? Dobrze się nad tym zastanów zanim ją uruchomisz. Przegląd i odgrzybianie klimatyzacji to konieczność przed nadejściem lata. Jeśli natomiast przegapiłeś najlepszy na to czas, mamy kilka porad.

Przegląd klimatyzacji – koniecznie raz do roku!

Ponieważ w nawiewie klimatyzacji panuje wilgoć, jest on świetnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Nieczyszczona klimatyzacja staje się niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ drobnoustroje zaczynają krążyć po kabinie auta i po prostu je wdychamy. Aby do tego nie dopuścić, konieczny jest przegląd klimatyzacji raz do roku, przed tym, jak zaczniemy w pełni z niej korzystać. Co więcej zaleca się go wówczas, kiedy kupiliśmy auto używane i nie wiemy, w jakim stanie są jego układy. Na pewno zwracasz uwagę na podwozie, wygląd samochodu pod maską, tapicerkę, brak zarysowań na lakierze. Dlaczego więc nie ciekawi Cię, czym będziesz oddychać w samochodzie? Koniecznie zleć przegląd klimy u mechanika.

Odgrzybianie klimy w aucie

Proces odgrzybiania należy powtarzać co roku. Bez względu na to, czy klima była mniej czy więcej używana, czy powietrze z nawiewu jest świeże i czyste, czy czujemy nieprzyjemny zapach. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dodatkowo odgrzybianie klimatyzacji powinno zostać wykonane wraz z wymianą filtra kabinowego. Ponieważ oczyszcza on wtłaczane do kabiny powietrze z zanieczyszczeń, również narażony jest na namnażanie się w nich bakterii i grzybów. Tylko jego wymiana oraz odgrzybienie układu gwarantują, że powietrze, którym oddychamy w aucie jest rzeczywiście czyste i w żaden sposób nie zagraża naszemu zdrowiu. Istnieje wiele metod czyszczenia klimatyzacji, jedną z nich jest chociażby popularne ostatnio ozonowanie. Ozon nie tylko stosowany jest do oczyszczania nawiewu w aucie, ale też skutecznie usuwa z niego wszelkie nieprzyjemne zapachy i zabija bakterie. Odświeża więc całą kabinę, pozwalając na bezpieczną i komfortową podróż.