car-1531273_640

Koniec w obowiązkiem wożenia ze sobą prawa jazdy

Od 5 grudnia 2020r. nie ma już obowiązku wożenia w samochodzie dokumentu prawa jazdy. To świetna wiadomość, dla tych, którzy dokumentu zapominali i musieli tłumaczyć się potem przy kontroli drogowej, a w dodatku mogli za to otrzymać mandat. Nowe rozporządzenie weszło w życie właśnie w sobotę.

Pakiet deregulacyjny dla kierowców

Tak zwany pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli nowe rozporządzenie dotyczące przepisów drogowych po kolei wchodzi w życie w częściach. Aby ułatwić życie kierowcom, a także służbom porządkowym, przyszła kolej na zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. W przypadku kontroli drogowej nie jest to już potrzebne. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie trzeba okazać dokumentu. Zamiast w wersji papierowej, będzie on musiał się znaleźć w wersji elektronicznej na naszym telefonie.

Aplikacja mObywatel

Dzięki aplikacji na telefon mObywatel, można mieć w wersji elektronicznej zarówno prawo jazdy, dowód rejestracyjny, jak i polisę OC. Tym samym wszystkich tych dokumentów nie trzeba wozić w samochodzie czy mieć w portfelu. Chodzi jednak o konieczność posiadania ich na terenie Polski. Za granicą przepisy nie obowiązują i w razie kontroli trzeba pokazać dokument prawa jazdy w tradycyjnej formie.

Centralna Ewidencja Kierowców

Policjant kontrolujący samochód i jego kierowcę nie zapyta już w kraju o dokument, ale tylko o dane osobowe. Będzie bowiem posiadał wzgląd do Centralnej Ewidencji Kierowców. W przypadku braku sieci internetowej czy problemów z zasięgiem, policjant będzie mógł połączyć się z komendą przez radio i tam inny funkcjonariusz znajdzie nasze dane.

Zatrzymanie prawa jazdy w sposób wirtualny

A co kiedy kierowca zostanie zatrzymany nie rutynowo, a za przekroczenie dozwolonej prędkości, za co grozi mu zabranie prawa jazdy? Zostanie mu ono odebrane również przez internet – w sposób wirtualny. Policjant dokona odpowiedniego wpisu w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Elektroniczne prawo jazdy to jednak nie wszystkie zmiany przywidziane w ramach rozporządzenia. Kolejne z nich wejdą w życie w 2021 roku.