mycie samochodu

Mycie samochodu zimą – bądź ostrożny!

Wiele osób zastanawia się czy mycie samochodu zimą ma sens. Przecież na drogach jest taka ilość śniegu, błota, soli i piasku, że już jadąc z myjni możemy z powrotem samochód ubrudzić. Poza tym niska temperatura sprawia, że resztki wody zamarzają i możemy tym zrobić więcej szkody niż pożytku. Jaka jest więc odpowiedź na pytanie, czy warto myć samochód zimą?

Konieczna pielęgnacja

Niestety samochód zimą częściej się brudzi, ale też wymaga większej pielęgnacji. Nie można więc wychodzić z założenia, że nie warto myć auta, bo i tak się szybko wybrudzi. Samochód bardziej potrzebuje pielęgnacji zimą niż nam się wydaje. To dzięki niej możemy chronić karoserię, a zwłaszcza podwozie samochodu przed korozją i zniszczeniami wywołanymi własnie przez sól, piasek a nawet żwir. Wilgoć oraz drobinki dostające się w części samochodowe mogą być z czasem przyczyną poważnej awarii, więc samochód trzeba z nich często oczyszczać. Jak jednak robić to zimą przy temperaturze na minusie?

Mycie samochodu w zimie do 2 stopni

O ile mycie samochodu przy temperaturze na plusie nie jest problemem, o tyle kiedy temperatura jet na minusie, pojawiają się problemy. Przecież woda będzie na aucie zamarzać, a jej resztki mogą też negatywnie wpłynąć chociażby na uszczelki w drzwiach. To dlatego bezpiecznie jest myć samochód kiedy na dworze jest do 2 stopni Celsjusza. Nie stanowi to dla niego żadnego zagrożenia. A co kiedy temperatura jest niższa?

Mróz na dworze – zachowaj ostrożność

Jeśli samochód jest brudny i chcemy go koniecznie umyć podczas mrozu, warto skorzystać z myjni samoobsługowej albo zlecić umycie samochodu na myjni, gdzie jest ono wykonywane przez fachowców. Najważniejsze jest bowiem aby nie kierować strumienia wody w miejsca uszczelek drzwi, a najlepiej zakleić je taśmą. Podczas spłukiwania środków myjących zaczynamy natomiast od dachu i od razu wycieramy krople wody pozostające na drzwiach za pomocą miękkiej szmatki. Ruszając zaś autem z miejsca, ogrzewamy szyby i lusterka, by jak najszybciej wyschły. Po powrocie do domu osuszamy pozostałe części samochodu – szczególnie wycieraczki, uszczelki drzwi. Warto także domyć szyby z zacieków, a jeśli trzymamy samochód w garażu, zostawić lekko uchyloną szybę.