workshop-3758513_640

Te naprawy samochodu wykonasz samodzielnie – sprawdź!

Tak naprawdę obecnie samochód ma prawie każdy. O ile nie jest on tak kosztowny w zakupie, o tyle w utrzymaniu stale generuje opłaty. Wizyty u mechanika zawsze kończą się rachunkiem, który trzeba zapłacić. W dodatku kolejki do dobrego warsztatu również są długie i wymagają sporo cierpliwości. Istnieją jednak czynności, które wykonasz samodzielnie, nie mając nawet zaawansowanej wiedzy o samochodzie. Oszczędź więc pieniądze i czas, dokonując kilka napraw samodzielnie. Sprawdź jakich!

Wymiana filtrów oraz oleju

Wymiana filtrów i oleju może być dobrym wstępem do napraw samochodu w podstawowym zakresie. Do wymiany oleju będziesz potrzebować podnośnika albo kanału, ale nie jest to skomplikowana czynność. Wystarczy dostać się do miski olejowej i odkręcić korek spustowy. Po dolaniu nowego oleju, zakręcamy zbiornik i uruchamiamy samochód, aby rozszedł się on po układzie. Filtry można natomiast wymienić bez podnośnika czy kanału. Dostępne są one pod maską, bez potrzeby zaglądania pod spód. Warto zanim podejmiesz się ich wymiany, podejrzeć np.: na You Tube jak wygląda ona w przypadku konkretnego modelu samochodu.

Naprawa zawieszenia

Naprawy zawieszenia mogą dotyczyć poważnych kwestii, jak i tych błahych, z którymi także sami damy sobie radę. Wymaga to jednak choćby podstawowych narzędzi i wiedzy. Po każdej z nich konieczne jest także ustawienie zbieżności, co musimy już zrobić u mechanika. Najpierw podnosimy samochód na lewarku, następnie wykonujemy demontaż kół. Odkręcamy też śruby amortyzatorów i wahaczy, a następnie końcówki drążka kierowniczego. Tak przygotowany samochód można poddać przeglądowi, sprawdzić tuleje i sworznie. Zużyte, wadliwe elementy po prostu usuwamy i zastępujemy nowymi.

Wymiana opon

Wymiana koła to ważna umiejętność, która przyda się na trasie, ponieważ nie wiadomo kiedy złapiemy gumę. Kiedy się jej nauczymy, również wymiana opon z letnich na zimowe czy odwrotnie, będzie dla nas łatwa i odpuścimy sobie wizytę u mechanika. W internecie znajdziesz wiele artykułów na ten temat. Krok po kroku opisywaliśmy już też wymianę opon na naszym blogu, więc odsyłamy Cię do tego artykułu.