autokatowice

Nieprzyjazny zapach z klimatyzacji samochodowej – co zrobić?

Klimatyzacja w samochodzie obecnie jest niemal regułą. Kierowcy doceniają jej bezproblemowe działania zwłaszcza w trakcie upałów. Oprócz możliwych usterek tego udogodnienia niekiedy można mieć do czynienia z nieprzyjaznych zapachem, wydobywającym się po włączeniu nadmuchu. Co go powoduje? I najważniejsze, jak się go pozbyć? Oto kilka najważniejszych informacji na temat nieprzyjaznego zapachu z klimatyzacji samochodowej. 

Nieprzyjazny zapach z klimatyzacji samochodowej – co jest jego źródłem?

Powodem nieprzyjaznego zapachu wydobywającego się z klimatyzacji, może być jej zaniedbanie. W chwili, gdy wyczuwalna jest woń stęchlizny, najpierw warto przyjrzeć się filtrowi kabinowemu. To właśnie tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Jego wymiana kosztuje od 30 zł do 50 zł i można zrobić to samodzielnie. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, warto udać się do najbliższego warsztatu samochodowego.  Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji może świadczyć o pojawieniu się w niej grzybów, drobnoustrojów, które rozwijają się zwłaszcza w środowiskach ciepłych i wilgotnych. Co ważne są one groźne dla człowieka – powodują m.in. ból głowy czy alergie.

Jak wygląda czyszczenie klimatyzacji samochodowej?

  1. Sprawdzenie filtra kabinowego i jego wymiana.
  2. Dezynfekcja klimatyzacji za pomocą specjalistycznych środków.
  3. Uruchomienie ozonatora.
  4. Sprawdzenie szczelności nawiewu.
  5. Sprawdzenie czynnika chłodniczego i – w razie potrzeby – uzupełnienie go.

Jak temu zapobiec?

Sama wymiana filtra raz na jakiś czas nie pomoże. Nie bez powodu mówi się, że kierowcy powinni robić to co najmniej raz w roku (szczególnie w sezonie wiosennym). Dodatkowo większą uwagę warto zwrócić na to, jakie zapachy są „dostarczane do samochodu”. Dobrą praktyką jest używanie wewnętrznego obiegu powietrza, kiedy na zewnątrz wyczuwalne są intensywne zapachy oraz używanie klimatyzacji przy zamkniętych drzwiach i oknach. Ponadto nawet w zimie, przynajmniej raz na dwa tygodnie, warto uruchomić nawiew.

3 oznaki, że Twoja klimatyzacja nie działa poprawnie

  1. Nieprzyjemny zapach.
  2. Głośna praca klimatyzacji samochodowej.
  3. Słabe chłodzenie lub jego brak.