samochody_pasja_zycia

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – zobacz, czy masz wszystko

Niezależnie od tego, czy samochodem jeździsz w dalekie trasy, czy jedynie do pracy i jak często to robisz, Twoim obowiązkiem jako kierowcy jest dopilnowanie, aby zadbać o jego podstawowe wyposażenie. Jakie przepisy obecnie obowiązują w Polsce? Czy brak określonych rzeczy grozi mandatem? O tym w dzisiejszym artykule!

Podstawowe i obowiązkowe wyposażenie

Informacji na temat tego, jakie wyposażenie samochodu powinien mieć każdy kierowca w Polsce, należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznym pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z jego treścią najważniejszy jest:

  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji, 
  • gaśnica typu ABC z homologacją (powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu – nie jest nim bagażnik).

Wbrew błędnym przekonaniom wielu kierowców apteczka, zgodnie z przepisami, nie jest obecnie wymagana.

Te rzeczy warto mieć ze sobą

Mimo iż ustawa nie przewiduje konieczności posiadania wielu rzeczy, jeżdżąc samochodem, warto mieć na uwadze dobro i bezpieczeństwo swoje oraz innych osób. W związku z tym do najpotrzebniejszych rzeczy można zaliczyć:

  • apteczkę pierwszej pomocy (warto, aby znajdowały się w niej: plastry, bandaże, woda utleniona, nożyczki ratownicze, rękawiczki ochronne, chusta trójkątna, folia termoizolacyjna, kompresy gazowe, opaski opatrunkowe, maseczka do sztucznego oddychania),
  • koło zapasowe,
  • narzędzia (np. podnośnik),
  • zapasowe żarówki i bezpieczniki,
  • kamizelkę odblaskową.

Zobacz, kiedy możesz spodziewać się mandatu

Brak trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy zgodnie z przepisami może skutkować nałożeniem na kierowcę mandatu. Taka sytuacja  możliwa jest jednak nie tylko w chwili kontroli przez służby, ale także w czasie awarii samochodu – kiedy nie wystawimy trójkąta, zostaniemy obciążeni grzywną. Wysokość kary waha się między 20 zł a 500 zł.

P.S. Podstawowe wyposażenie samochodu jest także ważne w trakcie przeglądu technicznego pojazdu. Niewyposażenie go w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy jest podstawą do wydania negatywnej decyzji.

Wybierasz się na wycieczkę? Sprawdź przepisy w innych krajach

Analizując obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce, warto pamiętać, że w innych krajach sytuacja wygląda nieco inaczej. Dlatego wybierając się na wycieczkę za granicę, dobrze jest zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym państwie – dla bezpieczeństwa własnego oraz innych użytkowników drogi, a także uniknięcia mandatu.