opony wielosezonowe

Opony wielosezonowe – czy warto?

Nadchodzi czas zimowy, a więc pora na zmianę opon w samochodzie. Zmieniamy je dwa razy do roku – na letnie i na zimowe. Wówczas opony są przystosowane do warunków pogodowych dla danej pory roku. Jednak istnieją również opony wielosezonowe, które również zakłada wielu kierowców. Czy warto je kupić i jak wpływają na bezpieczeństwo na drodze?

Opony wielosezonowe – zalety

Z pewnością zaletą opon wielosezonowych jest fakt, że nie trzeba ich wymieniać w aucie dopóki się nie zużyją. Jeździmy na nich cały rok, więc unikamy kosztów wymiany opon czy też konieczności zakupu dwóch kompletów. W Polsce co roku możemy zauważyć, że klimat się ociepla, więc coraz mniej konieczne staje się stosowanie dwóch rodzajów opon. Różnica między nawierzchnią zimową a letnią zaczyna się zacierać i coraz więcej osób myśli właśnie o oponach wielosezonowych.

Opony wielosezonowe – wady

Wadą opon wielosezonowych jest jednak fakt, że jeśli zaskoczą nas niskie temperatury, to jednak nie możemy się czuć na nich tak pewnie jak w lecie. Producenci podczas ich tworzenia muszą iść na pewne kompromisy. Wiadomo, że taki rodzaj opon nie będzie się sprawdzał w każdych warunkach. Jednak zazwyczaj funkcjonują dobrze w granicy temperatur od -30 do +30 stopni Celsjusza. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej więc wziąć pod uwagę sposób, w jaki użytkujemy samochód. Opony wielosezonowe wystarczają zazwyczaj do 60 tys km, więc nie nadają się też dla osób, które dużo jeżdżą, bo stają się po prostu mało opłacalne.

Bezpieczeństwo na drodze

Jak opony wielosezonowe mają się do bezpieczeństwa na drodze? Oczywiście nie są na tyle bezpieczne i przystosowane do zmiennych warunków pogodowych. Jednak producenci dbają o to, aby produkować coraz nowsze opony, dostosowane do potrzeb kierowców i zwiększające ich bezpieczeństwo. Na pewno doświadczony kierowca odczuje różnicę pomiędzy oponami zimowymi a wielosezonowymi, ale dla niektórych może ona być niewyczuwalna. Wówczas rodzaj opon zależy już od indywidualnych preferencji. Jedni założą sezonowe, inni wielosezonowe, widzą w nich więcej zalet.