Bez nazwy

Opony zimowe – jakie wybrać?

Jesień to nie tylko czas, aby pomyśleć o wymianie opon na zimowe, ale też na ich kupno, jeśli stare opony nie są już zdatne do jazdy albo nowo kupiony samochód wymaga doposażenia. Jak więc wybrać opony zimowe do samochodu, aby idealnie do niego pasowały, a także pozwoliły na bezpieczną jazdę?

Zalecania producenta

Najlepiej wybrać taki model opon, jakie do samochodu określił producent. Wówczas nie będzie żadnych przykrych niespodzianek, że nie pasują one do modelu auta albo powodują dyskomfort podczas jazdy czy też nie zapewniają należytego bezpieczeństwa. Nawet jeśli ogumienie jest odpowiednie do Twojego auta, eksperymenty w tej kwestii nie są polecane. Każde koło dostosowane jest dokładnie do silnika i nadwozia, więc wszelkie próby zakupu innych modeli niż fabryczne, może nieść przykre konsekwencje.

Wiek opony – nie daj się oszukać!

Kupując opony zimowe, nie daj się oszukać. Im są one starsze, tym szybciej tracą swoje pierwotne funkcje. Nawet jeśli kupujesz nowe ogumienie, sprawdź na bocznej ścianie opony datę produkcji. Sześć cyfr oznacza miesiąc oraz rok jej wyprodukowania. Jaka opona będzie najlepsza? Oczywiście ta, która za długo nie leżała w sklepie czy serwisie. Trzeba wybrać w miarę nowy, co najwyżej kilkumiesięczny produkt. Dzięki sprawdzeniu jej wieku, nie dasz się oszukać sprzedawcy.

Parametry opon

Przy zakupie opon należy wziąć pod uwagę również ich parametry. Tak, opona wcale oponie nie równa. Bardzo ważna jest długość drogi hamowania oznacza literą od A (najlepsza) do F (najgorsza);  indeks nośności opony w dwucyfrowej formie; indeks prędkości opony w formie dwuliterowej oraz indeks oznaczony śnieżką, który gwarantuje, że mamy do czynienia z oponą zimową. Taka opona będzie w pełni bezpieczna na drodze, mimo zmiennych warunków pogodowych w sezonie jesienno-zimowym.

Pamiętaj, że zmiana opon musi być wykonana profesjonalnie, by nie narazić się na niebezpieczeństwo. Jeśli nie potrafisz samodzielnie jej dokonać, to udaj się do warsztatu. Nie warto ryzykować w przypadku ogumienia, które jest kluczowe do sprawnego poruszania się po drodze.