car-4048220_640

Ostatni dzwonek na wymianę opon na zimowe!

Można powiedzieć, że jak co roku i w tym tak samo zima zaskoczyła kierowców. Jednak w grudniu praktycznie każde auto powinno mieć już wymienione opony na zimowe, bez względu na pogodę. Wiadomo, że w tym miesiącu doczekamy się już kalendarzowej zimy, nie ma co liczyć na wysokie temperatury, a jeśli nawet się zdarzają, to w pojedynczych dniach. Tymczasem zamarznięta droga, szadź czy śnieg mogą w każdej chwili się pojawić. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych kierowców – zmień swoje opony.

Kiedy jest najlepszy czas na wymianę opon na zimówki?

Najlepiej o wymianie opon na zimowe pomyśleć już jesienią. W końcu nie wiadomo jaka temperatura będzie w nocy, czy przypadkiem rano nie obudzi nas skrobanie szyb przez innych kierowców albo nawierzchnia nie zrobi się śliska wieczorami. Lepiej być wcześniej już zabezpieczonym i spać spokojnie. Poza tym, jeśli już w październiku zdecydujemy się na wymianę opon, ominą nas również kolejki do wulkanizacji. Większość kierowców czeka bowiem do ostatniej chwili, aż do mechanika zawiedzie ich pierwszy śnieg lub gołoledź na drodze.

A może opony całoroczne?

Wygodną opcją jest również zakup opon całorocznych. Wówczas możemy na nich jeździć w lecie i zimie, bez względu na pogodę. Rozwiązuje to owszem potrzebę wymiany opon na nowe, ale czy jest bezpieczne? Jedni z takiego rozwiązania są bardzo zadowoleni, inni wolą jednak dwa razy do roku wymienić opony w samochodzie, by czuć się pewniej na drodze. Wiadomo, że opony całoroczne poddawane są tak samo licznym testom i posiadają stosowane certyfikaty dopuszczające je do użytku przez cały rok. Jednak nigdy nie zastąpią one aż tak dobrze opon zimowych czy opon letnich.

Obojętnie jednak, na jakie opony przy swoim samochodzie się zdecydujesz, pamiętaj o tym, by odpowiednio o nie dbać i nie zapomnieć o wymianie dwa razy do roku albo w najlepszym momencie na nowe, by zapewniły Tobie i innym na drodze maksimum bezpieczeństwa.