car-1168158_640

Pęknięta szyba w aucie? Można to naprawić!

Pęknięcia szyby w samochodzie niestety często się zdarzają. Trzeba na nie odpowiednio szybko zareagować, aby z szybą nie stało się nic poważniejszego ani naprawa nie kosztowała dużej sumy. Najbardziej narażona jest na nie szyba przednia. Co trzeba zrobić, kiedy nastąpi jej uszkodzenie? Najlepiej od razu udać się do fachowca!

Szyby samochodowe i ich rodzaje

W przypadku samochodu mamy do czynienia z dwoma rodzajami szyb – laminowanymi i hartowanymi. Szyby przednie to szyby laminowane. To rodzaj szkła klejonego, który stosuje się na przedniej szybie. Dzięki niemu w przypadku uszkodzenia nie rozpadnie się ona, ale pozostanie w jednym kawałku, tyle, że popęka. Nawet podczas zwykłej jazdy, na szybie laminowanej mogą pojawić się odpryski np.: wywołane uderzeniem kamyków wydostających się spod kół. Tyle i boczne szyby są natomiast hartowane. Przy uderzeniu rozpadają się w drobny mak, by nie uderzyły kierowcy większym odłamkiem. Jest to zamierzony efekt, dbający o bezpieczeństwo podróżujących. Jeśli więc mowa o pęknięciach i ich naprawie, to chodzi wyłącznie o szybę przednią.

Co zrobić kiedy na szybie są uszkodzenia?

Kiedy już na szybie pojawiły się uszkodzenia, nie należy panikować, ponieważ można je naprawić. Ważne jednak, by zrobić to w miarę szybko, zanim ulegną pogorszeniu. Nie można również kontynuować jazdy, kiedy po prostu w niej przeszkadzają. Najlepiej podjąć od razy podjąć odpowiednie kroki, aby szyba znów była cała i bezpieczna. Co ważne uszkodzona szyba kwalifikuje się także do mandatu. Może on sięgnąć nawet 500 zł.

Jeśli pęknięcie nie jest duże, należy zakleić je taśmą od wewnętrznej i zewnętrznej strony, by nie dostały się w nie zanieczyszczenia. Następnie trzeba się udać do fachowca, który naprawi szybę. Długość pęknięcia nie może jednak wynosić więcej niż 10 cm, a odprysku na boki 2,5 cm. Wówczas naprawa jest możliwa. W innych wypadkach szybę trzeba wymienić. Niestety samemu nic nie poradzimy na pęknięcie. Potrzebne są specjalne narzędzia, a także żywica do wypełnienia pęknięcia.