Autokatowice

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o badaniu technicznym samochodu

Jak wiadomo, posiadanie samochodu niesie za sobą pewne obowiązki. Jednym z nich, za którym nie przepadają kierowcy i bez którego tak naprawdę nie mogą jeździć, jest badanie techniczne. I choć robi się je raz w roku, to warto wiedzieć, z czym się wiąże. Czy w 2021 roku obowiązują nowe zasady? Jak obecnie wygląda przegląd samochodu?

Badanie techniczne pojazdu – dlaczego trzeba je zrobić?

Obowiązek wykonania badania technicznego samochodu jest warunkiem dopuszczenia go do ruchu. Tak jak wspomniano wcześniej, należy robić je raz w roku. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku nowych pojazdów, ponieważ pierwsze badanie powinno odbyć się po 3 latach od rejestracji, kolejne po 2 latach, a następne standardowo co rok.

*W przypadku samochodów z instalacją gazową przegląd zawsze odbywa się raz w roku!

Jak wygląda przegląd techniczny?

W trakcie badania technicznego diagnosta ma za zadanie ocenić pojazd pod względem bezpieczeństwa, przestrzegania norm ochrony środowiska i sprawności. Jego praca składa się z etapów, tj.:

  1. Identyfikacja pojazdu.
  2. Kontrola dodatkowego wyposażenia.
  3. Kontrola stanu technicznego (podzespołów i układów).

Do sprawdzanych rzeczy należy: układ kierowniczy, układ wydechowy, układ hamulcowy, nadwozie, zawieszenie, oświetlenie, silnik, stan ogumienia, obowiązkowe wyposażenie samochodu, elementy bezpieczeństwa.

Zmiany w 2021 roku?

Jeszcze do niedawna głośno mówiło się na temat zmian w zasadach dokonywania przeglądów technicznych pojazdów. Na początku obecnego roku w życie miała wejść nowa ustawa Ministerstwa Infrastruktury. Jak się okazuje, reguły nie zostały wdrożone, a reforma „stanęła w miejscu”. Czego miała dotyczyć?

  • Nowe zasady dawałyby diagnoście prawo do zrobienia czterech zdjęć pojazdu z zewnątrz oraz drogomierza, a także do przychowania ich przez pięć lat. Fotografie stanowiłyby dowód, że dany samochód przeszedł przegląd w danej stacji.
  •  Kolejną zmianą byłaby możliwość dokonania przeglądu z wyprzedzeniem (do 30 dni przed wyznaczoną datą). W przypadku, gdyby kierowca spóźniłby się ze zgłoszeniem na badanie techniczne o ponad 30 dni, kara byłaby dwukrotnie większa.

Reformę przesunięto jednak na 1 stycznia 2022 roku.