car-2797169_640

Przyciemnianie szyb w samochodzie

Jedni przyciemniają szyby w samochodzie, inni nie. Rozwiązanie ma swoje liczne zalety, więc wiele osób decyduje się na taki zabieg w swoim aucie. Jeśli z resztą przyciemniane szyby nam się znudzą lub stwierdzimy, że efekt nam się nie podoba, w każdej chwili można folię zdjąć, by szyba wyglądała normalnie. Czy więc warto przyciemniać szyby w samochodzie?

Wygląd samochodu

Przyciemniane szyby dodają samochodowi eleganckiego wyglądu. To przecież w limuzynach i luksusowych autach zazwyczaj szyby są przyciemnione. Coś w tym jest, że auto po prostu lepiej z nimi wygląda. Przyciemnić szyby można również na wiele sposobów. Jedni decydują się na maksymalne przyciemnienie na 98%, inni na tylko lekkie, które sprawi, że słońce nie będzie nas razić podczas patrzenia do tyłu albo pozwoli w komfortowych warunkach podróżować pasażerom na tylnych fotelach czy nawet dzieciom. To od preferencji właściciela samochodu zależy jaki stopień zaciemnienia wybierze.

Czy to legalne?

Tak, przyciemnianie szyb jest legalne i nie dostaniemy za to mandatu. Jednak przyciemnione mogą być tylko szyby tylne. Przednie mogą być bardzo lekko przyciemnione, ale i to jest zabieg ryzykowny. Nie jest zgodne z prawem przyciemnianie szyb przednich, więc lepiej nie ryzykować. Policja może nas zatrzymać i ;po prostu wydać nakaz zdemontowania folii przyciemniającej.

Zalety przyciemniania

Oprócz komfortu jazdy oraz pasażerów z tyłu, warto również wspomnieć o innych zaletach przyciemniania. Przyciemnione szyby chronią przed upałem. Nie przepuszczają promieniowania UV, więc nie doprowadzają do dużego nagrzewania się wnętrza samochodu. Zatrzymują również w samochodzie chłód z klimatyzacji. Dobra folia zmniejsza nawet o 60% nagrzewanie się wnętrza. Poza tym folia nie dopuszcza również do blaknięcia elementów kokpitu w samochodzie czy nawet tapicerki. Bardzo ważny jest fakt, że podczas wypadku chroni ona szybę przed rozpryskiem, a więc zwiększa bezpieczeństwo pasażerów.

Czy warto więc przyciemnić szyby w samochodzie? Owszem, warto. Chociażby lekkie przyciemnienie polepsza design samochodu i wpływa na lepsze warunki w jego wnętrzu.