car-1209912_640

Jak przygotować samochód na podróż?

Mimo, że wakacje nie są w tym roku takie, jak sobie planowaliśmy, wyjazdy zagraniczne stoją pod znakiem zapytania, a te krajowe z powodu zamknięcia wielu hoteli nie są możliwe, to jednak na pewno uda nam się czas wolny wykorzystać choćby na weekendowy wypad. I na taką okazję auto musi być dobrze przygotowane. Nie ważne, czy jedziesz blisko czy daleko, musisz wiedzieć, że możesz na nim polegać.

Wiosenny przegląd auta

Tak właściwie to powinieneś go mieć już za sobą. Wiosna powoli przechodzi w lato, więc i opony powinny być wymienione na letnie, i stan auta sprawdzony po zimie. Jeśli jednak w tym roku przespałeś okres najlepszy na kontrolę pojazdu, to koniecznie nadrób zaległości. Bardzo ważne jest sprawdzenie tanu technicznego samochodu, zwłaszcza podwozia, układu hamulcowego czy elektryki. Pamiętaj, że jeżeli pojawiają się jakieś błędy w komputerze auta, musisz je niezwłocznie sprawdzić. Nie możesz jeździć samochodem, który w każdej chwili może odmówić Ci posłuszeństwa. Szczególnie, jeśli wybierasz się nim w podróż, samemu czy z rodziną.

Porządki też się przydadzą

Auto po zimie, a nawet po często deszczowym i zimnym okresie wiosny, wymaga dokładnego mycia. Spłukanie kurzu i brudu z wierzchu jest mało skuteczne, a to właśnie robimy idąc na myjnię samoobsługową. Dla Twojego auta najlepszym wyborem będzie teraz mycie ręczne, z dokładnym wyczyszczeniem jego elementów. Ma to wpływ nie tylko na estetykę samochodu, ale i stan jego karoserii, nadwozia i podwozia. Wyczyszczenie zabrudzeń sprawi, że auta nie dopadnie rdza czy inne uszkodzenia. Tym samym będzie dłużej prawne i bezpieczne. Pamiętaj również aby przed letnimi podróżami sprawdzić stan wentylacji auta, a także klimatyzacji. Często wymaga ona uzupełnienia płynu, jak i dokładnego czyszczenia. Jednym ze sposobów na zabicie bakterii i innych drobnoustrojów jest ozonowanie samochodu. Zabieg polega na zdezynfekowaniu wentylacji lub nawet całego wnętrza pojazdu. Tym samym zostanie odświeżona również jego tapicerka, która podczas jazdy jest również narażona na zabrudzenia, zbierają się w niej roztocza czy zarazki.

Tak przygotowany samochód jest gotowy do drogi!