automotive-975637_640

Jak rozpoznać, że sprzęgło jest do wymiany?

Sprzęgło w samochodzie z manualną skrzynią biegów jest bardzo ważnym elementem. Pedał sprzęgła jest używany za każdym razem przy starcie, hamowaniu czy zmianie biegów na trasie. Niestety często jego nieodpowiednie użytkowanie doprowadza do szybkiego zużycia części sprzęgła, spadku efektywności samochodu, a nawet niebezpieczeństwa na drodze. Jak więc zawczasu rozpoznać, że sprzęgło jest do wymiany i uniknąć takiej sytuacji?

Prawidłowe używanie sprzęgła jest ogromnie ważne

Zazwyczaj sprzęgło wymienia się dopiero po 120-200 tys. przebiegu samochodu. To więc część, która nie wymaga od nas częstego kupowania. Oczywiście najlepiej zrobić to u mechanika, ale sprzęgło o odpowiednim modelu można zakupić przez internet, by ograniczyć koszty usługi. Jednak, aby każde sprzęgło dobrze działało i to przez długi czas, konieczna jest rozważna jazda. Co przez nią rozumiemy?

Zarówno przy starcie samochodu, jak i zatrzymywaniu się nie należy szarpać auta. Zbyt szybkie puszczanie pedału sprzęgła nie jest dla niego korzystne. Dodatkowo start samochodu na wyższym biegu niż pierwszy również doprowadza do szybszego zużywania sprzęgła. Płynna jazda sprzyja kondycji całego samochodu, jak i jest bardziej ekonomiczna. Konieczne staje się więc wprowadzenie w życie jej zasad.

Symptomy zużytego sprzęgła

Po pierwsze zużyte sprzęgło staje się coraz twardsze, aż jego wciskanie wymaga coraz więcej siły. W okolicach silnika może się pojawić również niepokojący szum, bo elementy sprzęgła wykonują dłużej swoją pracę. Ważną oznaką jest również zapach spalenizny w samochodzie. Nie dość, że powoduje nieprzyjemne odczucia, to jeszcze może być niebezpieczny na dłuższą metę dla naszego zdrowia. Co więcej zużyte sprzęgło często szarpie samochodem. Nawet jeśli jeździsz płynnie, teraz możesz mieć problem z podskakującym samochodem podczas zmiany biegów. Odczujesz też zapewne spadek jego mocy i wolniejsze zbieranie się auta po zmianie biegu. Czasami możesz mieć uczucie, że auto mimo wciskania pedału gazu znacznie wolniej rusza. Manewry nim wykonywane stają się coraz bardziej utrudnione.

Jeśli masz podejrzenia, że sprzęgło właśnie się zepsuło, coraz gorzej działa albo zaczyna ciężko chodzić, nie czekaj na awarię, ale zgłoś się do warsztatu w celu jego sprawdzenia i wymiany. Każdy nieprawidłowo działający samochód stanowi bowiem zagrożenie na drodze.