autokatowice

Samochód na gaz, benzynę czy ropę – co wybrać?

Kupno samochodu to poważna decyzja. Nic dziwnego więc, że większość kierowców stoi przed dylematem: gaz, benzyna czy ropa? Jest to jedno z najważniejszych kryteriów oprócz liczby koni, przebiegu, mocy silnika czy wyglądu. Jaki rozwiązanie jest najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym? Co najbardziej się opłaca i dlaczego?

Samochód na gaz – plusy i minusy

Największym plusem posiadania samochodu na gaz jest… oszczędność pieniędzy. Cena gazu w porównaniu do paliwa może być nawet dwa razy niższa! W związku z tym to rozwiązanie szczególnie poleca się kierowcom, którzy dużo podróżują. Kosztowne może być jednak założenie instalacji gazowej w aucie, choć obecnie w salonach samochodowych jest coraz więcej pojazdów, które posiadają instalację wbudowaną fabrycznie.

Właściciele samochodów na gaz muszą jednak liczyć się z dodatkową opłatą za coroczne badanie techniczne i przegląd instalacji gazowej. Minusem jest także ograniczone miejsce w bagażniku – zabiera je butla z gazem.

Samochód na benzynę – plusy i minusy

Samochodów na benzynę bez wątpienia jest najwięcej. Szczególnie wybierają je osoby, które zazwyczaj nie pokonują długich tras, lecz jeżdżą głównie po mieście lub na krótkich odcinkach. Największym minusem posiadania takiego pojazdu jest cena benzyny, która z roku na rok drożeje.  Chwilowy spadek odczuwalny był jedynie w 2020 roku, podczas pandemii, jednak była to sytuacja krótkotrwała. Obecnie na polskich stacjach benzynowych kierowcy mają do wyboru dwie wersje benzyny: tańszą 96-oktanową i droższą 98-oktanową. W porównaniu do samochodów na ropę te na benzynę są znacznie tańsze.

Samochód na ropę – plusy i minusy

Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z kupna samochodu na ropę. Powodem eliminacji dieslów jest ich emisja szkodliwych spalin do atmosfery. Co ciekawe coraz więcej miast europejskich zakazuje autom tego typu wjazdu do centrum. Nic dziwnego więc, że ich popularność spada. Jednakże tym, co doceniają kierowcy w przypadku dieslów jest ich ekonomiczność. Auta tego typu świetnie sprawdzają się podczas długich tras, ponieważ mało palą i mają dobre przyspieszenie. Niestety w przypadku pojawienia się usterki ich naprawa może słono kosztować…

Podsumowując…

Kupując samochód, pod uwagę warto wziąć kwestie tj.:

  • długość pokonywanych tras,
  • częstotliwość jazdy,
  • cel posiadania samochodu.

To właśnie dzięki tym trzem kryteriom w najprostszy sposób można wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.