street-3738298_640

Kiedy samochód mówi Ci, że wymaga wymiany płynu hamulcowego?

Płyn hamulcowy jet bardzo ważnym preparatem dla sprawnego działania układu. To dzięki niemu nie dochodzi do jego zapieczenia przy wysokich temperaturach. Płyn również, mający postać higroskopijnego proszku jest odpowiedzialny za wchłanianie prawy wodnej, czyli nadmiaru wilgoci. Już 1% jego wilgotności skutkuje osłabieniem działania. Kiedy więc najwyższa pora go wymienić? Twoje auto Ci o tym mówi wprost, bez potrzeby diagnostyki.

Tego nie bagatelizuj!

Jeśli któraś z sytuacji Ci się przydarzy, nie bagatelizuj jej. W ten sposób Twój samochód daje Ci znać, że najwyższa pora na wymianę płynu hamulcowego. Po pierwsze, kiedy auto nie hamuje już tak skutecznie. Wciskasz pedał gazu niemalże w podłogę, a mimo to nic się nie dzieje albo auto powoli zaczyna reagować? To znak, że nie jest dobrze. Ta sytuacja nie tylko jest na drodze niepożądana, ale i niebezpieczna. Po drugie, kiedy w układzie pojawia się korozja, to znak, że dostaje się do niego wilgoć. A wilgoć jak wspominaliśmy powinna być pochłaniana przez płyn hamulcowy. Poza tym, płyn należy wymienić, kiedy upłynęła jego data ważności – jak wszystko substancja także ją ma i nie powinna być wykorzystywana po jej upłynięciu. Tak samo, kiedy wymieniasz elementy układu – klocki hamulcowe, zaczepy, sprawdź jak się ma płyn. I na koniec, jeśli w zbiorniczku płynu hamulcowego znajdują się zanieczyszczenia, również konieczna jest wymiana.

O czym musisz więc pamiętać?

Sprawdzaj na bieżąco stan swojego samochodu. Wymieniaj płyn co dwa lata albo co 60 tys. przejechanych kilometrów. Poza tym stosuj płyn tylko, kiedy był szczelnie zamknięty i nigdy po upływie daty ważności. Kontroluj również jego poziom, zanim pojawią się niepokojące sytuacje ze strony samochodu. Możesz to zrobić samemu przy użyciu specjalnego elektronicznego miernika, który wykazuje poziom wilgotności płynu albo wybierz się do warsztatu na przegląd całego układu hamulcowego. Pamiętaj, że to od niego zależy nie tylko, czy Twoje podróże będą komfortowe, ale i czy będą bezpieczne. Nagłe hamowanie często się zdarza na drodze, by uniknąć kolizji. Miej więc na względzie bezpieczeństwo Twoje i innych, dbając o układ hamulcowy auta.