car-1590508_640

Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Kradzież samochodu nie jest już tak częstym zjawiskiem. Odsetek włamań i kradzieży aut zdecydowanie zmalał, jednak zawsze może się ona wydarzyć. To dlatego samochód warto chronić przed taką ewentualnością. W końcu kradzież samochodu nie jest niczym przyjemnym i generuje niemałe kłopoty. Odnalezienie samochodu nie jest wcale takie proste i nie wiadomo kiedy nastąpi. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. 

System alarmowy

Sprawny system alarmowy to podstawa. To on wystraszy złodzieja, a także zawiadomi o próbie kradzieży. Więcej kradzieży ma miejsce w przypadku samochodów, które nie mają systemu alarmowego. Są one łatwiejszym celem dla złodzieja, który nie musi się narażać na nieprzyjemności, lecz ma ułatwioną sprawę. Zazwyczaj samochodów nie kradną eksperci, ale osoby, które opanowały podstawy włamania czy odpalenia samochodu bez kluczyków. Nie będzie im się chciało siłować z alarmem. Alarm nie tylko zniechęci przed kradzieżą samochodu, ale też jego gadżetów np.: radio, które bywa celem złodziei.

Ubezpiecz samochód

Ubezpieczenie nie uchroni przed kradzieżą, ale pomoże odzyskać pieniądze. Trzeba tylko wybrać wariant auto-casco z zabezpieczeniem przed kradzieżą. Dokładne warunki takiego ubezpieczenia określa ubezpieczyciel. Należy dokładnie zapoznać się z jego ofertą oraz uważnie przeczytać umowę przed podpisaniem.

Uważaj na swoje auto

Miejsce parkowania samochodu także ma znaczenie. Lepiej unikać pustych, bocznych uliczek, dzielnic, które nie mają dobrej renomy. Za parking strzeżony przyjdzie nam nieco zapłacić, ale przynajmniej samochód będzie na nim bezpieczny. Parking powinien być też dobrze oświetlony. W samochodzie nie można pozostawiać cennych rzeczy na widoku, które zachęcą złodzieja. Nigdy nie może w nim być widać portfela, dokumentów, torebki, a już zwłaszcza pieniędzy. To samo dotyczy gadżetów i sprzętu np.: nart, zakupionego AGD. Wszystkie te przedmioty mogą skusić złodzieja. I nawet jeśli nie ukradnie on samochodu, to włamie się do niego i może dokonać w nim sporych zniszczeń, a przy okazji zabrać to, co w nim pozostawiliśmy.

Jeśli boisz się o swój samochód i zostawiasz go w różnych miejscach, zainwestuj też w blokadę kierownicy albo skrzyni biegów. Uniemożliwią one jazdę samochodem. Takie zabezpieczenie wymaga jednak dokładnego dopasowania, inaczej złodziej je szybko sforsuje.