auto-736794_640

Wybierz dobrze pierwszy samochód

Egzamin na prawo jazdy zdany, więc pora na zakup pierwszego samochodu. Nie należy tej decyzji odwlekać, ponieważ im więcej czasu upłynie, tym pewniejsze jest to, że będziemy obawiać się wsiadania za kółko. Po otrzymaniu prawa jazdy trzeba więc kuć żelazo póki gorące i najlepiej kupić pierwszy samochód w ciągu kilku miesięcy. Jakie jednak powinno być auto początkującego?

Przede wszystkim bezpieczne

Auto dla osoby zaczynającej swoją przygodę za kierownicą musi zostać dokładnie sprawdzone. Najlepiej nie kupować go samemu, ale z rodzicami czy znajomymi, którzy mają już doświadczenie w jeździe. Pomogą wówczas określić, czy samochód jest w pełni sprawny i nie będzie stanowił zagrożenia dla nas i innych na drodze. Poza tym trzeba fachowym okiem rzucić na jego stan techniczny. Z początku nie chcemy przecież jeździć do mechanika i co chwilę go reperować albo stresować się na drodze, kiedy kolejne lampki zaczną się świecić na kokpicie. Auto musi również być wyposażone w poduszki bezpieczeństwa oraz inne systemy wpływające na bezpieczeństwo kierowcy, a także jego przyszłych pasażerów.

Nie za drogie i nie za duże

Pierwsze auto, w którym zaczniemy się oswajać z rolą kierowcy, nie powinno być drogie. Sprawny, używany samochód wystarczy na początek. Nie będzie go szkoda, kiedy będziemy mieli problem z parkowaniem i zrobimy na karoserii rysy. Poza tym lepiej po drogach jeździ się autem kompaktowym. Marzenia o wysokim vanie lepiej zostawić na później. Mały hatchback  w zupełności wystarczy. Łatwiej znajdziesz w nim miejsca parkingowe, jak i zmieścisz się w wąskich uliczkach. Takie auto sprawi, że nauczysz się poprawnie wykonywać podstawowe manewry, co w małym samochodzie będzie łatwiejsze. Stopniowo, kiedy poczujesz się pewnie za kierownicą, marzenia o vanie można spokojnie zacząć spełniać.

Ekonomiczne w jeździe

Pierwsze auto, pierwsze wycieczki, dojazdy do pracy, a także opłaty związane z serwisami, wulkanizacją, ubezpieczeniem. Posiadanie samochodu wiąże się z kosztami. Warto więc zadbać o to, by przynajmniej był ekonomiczny. Samochód ekonomiczny w jeździe pozwoli zaoszczędzić nieco na paliwie. Niskie spalanie sprawi, że nawet dalsze podróże nim  nie będą kończyć się dziurą w domowym budżecie. A nawet chętniej i częściej zaczniesz się wybierać na wyprawy.