opony letnie

Wymiana opon na letnie

Kiedy na dworze robi się ciepło, kierowcy zaczynają już rozmyślać o wymianie opon, które do tej pory były przystosowane do jazdy w zimowych warunkach. Opony letnie należy jednak założyć w odpowiednim do tego czasie. Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo innych podróżujących osób, a nawet pieszych. Kiedy więc będzie najlepszy czas na wymianę opon na letnie i co ważne, czy można samemu wymienić opony czy trzeba udać się do mechanika?

Pora na wymianę opon

Z wymianą opon na letnie nie należy się spieszyć. O ile pierwszy śnieg już stopnieje i na niebie pojawi się więcej słońca, o tyle, często będą pojawiać się jeszcze nocne czy poranne przymrozki, które mogą być przyczyną niebezpieczeństwa na drodze. Często przyczyną problemów jest też marznący deszcz czy szron na drodze. Zanim pogoda się nie ustabilizuje, lepiej jeździć jeszcze na oponach zimowych. Nie ma co ryzykować wypadku. Zazwyczaj więc ze zmianą opon czeka się do plusowych temperatur na dworze, również w nocy. Okres najlepszy na wymianę zaczyna się już w kwietniu. Wymianę może opóźnić podróż w góry czy inne zimniejsze rejony kraju – przygotuj się, że może w nich panować jeszcze zima.

Czy mechanik będzie potrzebny?

Lepiej skorzystać z pomocy mechanika, aby koła zostały odpowiednio założone i nie powodowały niebezpiecznych sytuacji. Możemy też poprosić kogoś o pomoc. Jeśli ktoś ze znajomych czy rodziny wymienia opony samodzielnie, może nam pokazać, jak to robić. Wówczas będziemy pewni, że cały zabieg został wykonany prawidłowo. Wymiana opon jest kwestią wprawy. Na pewno samodzielna zmiana kół przyczyni się do oszczędności, jak i oszczędzi stanie w kolejkach, kiedy u mechaników zacznie się „sezon” na wymianę.

A może opony całoroczne?

Dla tych bardziej wygodnych mamy inne rozwiązanie. Można kupić do samochodu opony całoroczne i zapomnieć o wymienianiu ich średnio co pół roku. Takie opony są przystosowane do jazdy zarówno w lecie, jak i zimie. Wiadomo jednak, że szybciej się zniszczą przy jeździe cały rok. Stanowią natomiast stałe rozwiązanie, które eliminuje problem wymiany i jeżdżenia do warsztatów. Wymieniamy je dopiero, kiedy się zniszczą i nie będą już nadawały się do bezpiecznej i komfortowej jazdy.