samochód zima

Zamarznięty zamek w samochodzie

Zima lubi zaskakiwać. Rano spieszymy się do pracy czy odwieźć dzieci do szkoły. Po drodze jeszcze czekają nas zakupy, wizyta u lekarza czy inne obowiązki dnia codziennego. Próbujemy jednak otworzyć drzwi samochodu i nic z tego. Wszystkie plany biorą w łeb i nie wiadomo jak rozwiązać problem. Na szczęście są na to sposoby.

Zacznij działać wcześniej

Nie ma co czekać na ostatnią chwilę. Zimą warto obserwować prognozy pogody. Jeśli wiesz, że na dworze będzie mróz, możesz odpowiednio wcześniej się zabezpieczyć. Możesz wstawić samochód do garażu albo zadbać, by stał rano w nasłonecznionym miejscu. Kiedy promienie słońca będą na niego padać, samochód może sam odtajać. Jednak nie możesz na to liczyć w 100%. W sklepach motoryzacyjnych dostaniesz specjalny odmrażacz do zamków samochodowych, najlepiej się w niego wyposażyć już wcześniej i trzymać w domu czy garażu. Są również specjalne wersje kieszonkowe, które możesz mieć zawsze przy sobie. Warto również pomyśleć o szybie samochodu. Zwłaszcza podczas dużych mrozów czy opadów śniegu, przyda Ci się pokrowiec na przednią szybę. Łatwo się go zakłada, a rano nie musisz poświęcać czasu na odśnieżanie auta.

Proste sposoby na odmrożenie zamka

Jednak nie zawsze na czas pomyślimy o zakupie odmrażacza, nagle nam się skończy albo też odmówi posłuszeństwa. Co wtedy można zrobić? Istnieje kilka sposobów na odmrożenie zamka za pomocą przedmiotów, które na pewno masz w domu. Pierwszym z nich jest rozgrzewanie klucza do samochodu zapalniczką. Chwilę ogrzej go płomieniem i próbuj wsadzać w zamek. Stopniowo lód będzie puszczał. Czynność możesz powtórzyć kilka razy, przy czym staraj się poruszać kluczem w środku zamka. Inny sposób to przykładanie do zamka termofora z gorącą wodą. Po chwili spróbuj do niego włożyć klucz i poruszyć nim w środku. Jeśli nie masz nic pod ręką, czasami również pomaga przyłożenie palca do zamka albo podgrzanie klucza w dłoniach, a potem wsunięcie w zamek.

Aby zapobiec kolejnemu zamarznięciu np.: wieczorem, kiedy samochód stoi znów nieużywany na dworze, a mróz jest coraz większy, dobrze naoliwiaj zamki. Olej sprawi, że nie będą one tak podatne na zamarzanie. W zimie warto o tym pamiętać i systematycznie wpuszczać do zamków kilka kropli oleju. Dodatkowo możesz zaklejać na noc zamek taśmą klejącą, by nie dostała się do niego woda i nie zrobił lód. To samo zalecamy robić zanim w zimie umyjesz samochód. Woda może bowiem zostać w zamku i później zamarznąć