hoarfrost-1086504_640

Jak zapobiec zamarzaniu szyb w aucie?

Zamarzanie szyb w samochodzie jest powszechnym problemem. Rano przez to musimy je skrobać i czekać nieraz dłuższą chwilę na zejście warstwy lodu, aby bezpiecznie móc ruszyć w podróż. Oczywiście oblodzenie szyby wcale nie musi powstać. Zamiast szukać sposobów na szybkie pozbycie się szronu, lepiej mu zapobiegać. Mamy na to kilka sposobów.

Zasłanianie szyby specjalną matą

Maty są tanie i można je kupić w wielu miejscach, jak i zamówić przez internet. Zakładane są za lusterka albo zatrzaskiwane drzwiami. Szczelne okrycie szyby pozwala na uniknięcie jej oblodzenia. Z wierzchu mata jest zabezpieczona srebrną warstwą termiczną, która utrzymuje ciepło i nie pozwala na powstanie szronu i lodu. Pozostaje więc tylko skrobanie bocznych szyb czy tylnej i gotowe.

Zamiast maty można też użyć koca czy kartonów. Sposób nie jest jednak tak skuteczny i z pewnością bardziej pracochłonny, by wszystko trzymało się na aucie.

Garażowanie auta

Nie każdy może sobie pozwolić na garażowanie samochodu, ale rzeczywiście dzięki niemu nie pogarsza się jego kondycja tak, jak podczas stania pod gołym niebem. Nie tylko nie zamarzają w nim szyby (i to wszystkie), ale też nie wkrada się rdza w podwozie czy nie zamarzają zamki. Warto więc rozważyć wynajem garażu, jeśli nie dysponujemy własnym.

Płyn do wykonania w domu

Aby nie skrobać z rana szyb można również nanieść na nie specjalny płyn, który bez problemu przygotujesz w domu. Przygotuj mieszankę alkoholu i wody w proporcji 2:1. Zanim pojawi się lód, najlepiej wieczorem spryskaj nim szyby po zewnętrznej stronie. Jeśli spryskasz je również od środka, szyby nie będą parować podczas jazdy.

A jeśli szyby już zaparują…

Specjalne środki chemiczne albo zwykła woda z octem to sposoby na oblodzone szyby. Skrobanie, owszem popularne i najczęściej wykorzystywane, wcale nie jest dobre dla szyb, uszczelek czy lakieru samochodowego. Może powodować bowiem ich uszkodzenie. Pamiętaj o tym i zapobiegać oblodzeniu, a jeśli już skorzystaj z alternatywy skrobania, która pozwala też szybciej i bez wysiłku pozbyć się lodu oraz bezpiecznie pojechać do pracy, z pełną widocznością.