zawieszenie

Zawieszenie samochodu – jak o nie zadbać?

Zawieszenie samochodu nie tylko wpływa na przyjemność z jazdy, ale i ogólny komfort kierowcy samochodu i jego pasażerów. Większość właścicieli pojazdów zapomina jednak o nie zadbać i dopiero kiedy zaczyna się coś psuć, zwracają uwagę na stan zawieszenia. Warto natomiast już wcześniej sprawdzać jego stan i zapobiegać usterkom zanim będzie za późno. Jak to robić?

Jakie są skutki zaniedbania stanu zawieszenia?

Zazwyczaj orientujemy się, że stan zawieszenia jest kiepski, jeśli na każdym uskoku czy dziurze w jezdni czujemy jak samochód po prostu w nie wpada, nie jedzie płynnie, lecz powoduje dyskomfort podczas jazdy. Jednak usterki w zawieszeniu nie tylko powodują brak komfortu, ale przede wszystkim zmniejszają bezpieczeństwo na drodze. Auto ma mniejszą przyczepność, nie trzyma się jezdni podczas ostrych zakrętów czy zmiennych warunków atmosferycznych. Dodatkowo usterki w zawieszeniu powodować mogą również uszkodzenia w obrębie elektroniki czy nawet silnika. Samochód przecież składa się z różnych podzespołów funkcjonujących wspólnie, kiedy jeden z nich ulega awarii, inne także nie pracują prawidłowo.

Zadbaj o zawieszenie samochodu zanim będzie za późno

Jak zadbać o zawieszenie samochodu? Przede wszystkim należy unikać dziurawych dróg i wybojów, które szkodzą zawieszeniu. Jeśli nie jest to możliwe, na pewno należy zwolnić, by nie forsować auta. Warto również zamontować felgi stalowe zamiast aluminiowych. Są mniej podatne na uszkodzenia i nie obciążają zawieszenia pojazdu. Można też zastosować specjalne środki konserwujące do części zawieszenia. Ich zakonserwowanie chroni przed nadmiernym zużyciem.

Bardzo ważna jest również cykliczna kontrola stanu zawieszenia. Niektórzy zalecają sprawdzanie ich stanu co 50 tys kilometrów. A już na pewno należy skontrolować stan zawieszenia kiedy mieliśmy wypadek, najechaliśmy na jakąś przeszkodę, krawężnik itp., wjechaliśmy w głęboką dziurę z dużą prędkością albo kiedy auto nie jeździ już tak płynnie jak dawniej i jego prowadzenie nie zapewnia już takiej przyjemności.

Taka diagnostyka polecana jest nie tylko dla samochodu, którym cały czas jeździmy, ale też dla tego, który zamieszamy kupić. Może się bowiem okazać, że zawieszenie, którego nie widać jest w kiepskim stanie i tylko czekają nas na wstępie wydatki związane z nowym samochodem.